Témata a minitýmy
Na základě vstupních analýz, rešeršních aktivit, výzkumných zpráv a s oporou o konsensus široké škály aktérů transformace v Ústeckém kraji bylo vydefinováno sedm klíčových témat transformace, která budou v rámci znalostního hubu řešeny, a jeden průřezový pilíř, jenž má za úkol jednotlivá témata systematicky navázat na transformační příběh, zajistit jejich inovativní řešení, promítnout ekonomické aspekty, zohlednit strategické pojetí a reagovat na probíhající dynamiku vnějšího světa.
KA2_C_1: Image a identita
Téma reaguje na negativní image regionu a na slabší regionální identitu obyvatel. Vzhledem k tomu, že region disponuje cennými místními zdroji (místní kulturní dědictví, průmyslové dědictví, přírodní dědictví), je potřeba tyto zdroje mobilizovat prostřednictvím valorizace místního dědictví a za pomoci sociálních inovací.
KA2_C_2: Efektivní využití obecního majetku pro lokální energetickou transformaci
Nejen pro celou Evropu, ale specificky pro uhelné regiony je přechod na získávání energie z obnovitelných zdrojů palčivou otázkou. Konkrétní důsledky pociťují také municipality, přičemž řada obyvatel pociťuje obavy z ekonomických a sociálních dopadů energetické transformace. Proto se vzdělávací a výzkumné aktivity zaměří na komunitní přijímání OZE, využití majetku obcí pro energetické účely a na snížení netechnických bariér této transformace.
KA2_C_3: Management regionu
Smyslem existence a základním posláním veřejné správy je služba občanům. Ústecký kraj pro svou transformaci potřebuje posílit v oblasti svého managementu. Z tohoto důvodu je nutné mezi subjekty veřejné správy rozšiřovat povědomí o nových modelech řízení, financování, efektivitě vládnutí, participativních přístupech. Těmito a dalšími proměnami je nutné projít pro to, aby byly reflektovány změny v očekávání nových generací občanů, aby byly uspokojeny zvyšující se nároky na kvalitu služeb a aby bylo zabráněno dalšímu odlivu mozků.
KA2_C_4: Sociální začleňování
Ústecký kraj se neblaze vyznačuje nadprůměrnou koncentrací sociálně vyloučených lokalit. Tím dochází k neefektivnímu využívání místních lidských zdrojů. Tato problematika je navíc podtržena dalšími negativními demografickými trendy, které lze registrovat. Důsledky těchto skutečností lze vnímat v nízké politické participaci a občanské angažovanosti, stigmatizaci části obyvatelstva, nízké úrovně vzdělání a v řadě dalších aspektů. Aktivity projektu tudíž cílí na snížení sociální distance a motivování kvalifikované pracovní síly k setrvání v kraji.
KA2_C_5: Udržitelný management obcí a krajiny Ústeckého kraje
Jedním z důsledků průmyslového charakteru našeho regionu jsou citelné zásahy do krajiny a životního prostředí. Cílem této části projektu je formou vzdělávacích a výzkumných aktivit přispět k postupnému utváření udržitelné, prosperující a odolné krajiny pro budoucí generace. Specificky se zabýváme podporou biodiverzity, revitalizací brownfieldů či adaptivním managementem krajiny a agrárních tvarů.
KA2_C_6: Komunální služby
S tím, jak probíhají sociodemografické změny obyvatelstva a populace stárne, se proměňuje také vnímání kvality území, vztah k veřejnému prostoru či poptávka po komunálních službách. Tato část projektu se pokusí přinést inovativní pohled na financování komunálních služeb, ale také rozšířit povědomí o manažerských a rozhodovacích nástrojích typu benchmarking.
KA2_C_7: Zdraví obyvatelstva
Zdraví obyvatel je základním pilířem pro rozvoj jakékoli oblasti, je také klíčové pro zajištění sociální stability a soudržnosti komunity. Důležitým faktorem je zdravotní gramotnost. Proto se skupina expertů zaměří na edukaci v oblasti zdravotních determinant, jako jsou závislosti, dětská obezita, ale i otázka wellbeingu ve školách či problematiku týraných dětí.
KA2_C_8: Konceptuální zarámování tematických oblastí
Aby výše uvedená témata byla pojímána s ohledem na transformační potřeby, aby byly reflektovány aktuální trendy, za účelem koncepčního pojetí jednotlivých přístupů a s ohledem na ekonomickou proveditelnost navržených opatření je do týmu zařazen také pilíř pokrývající tyto průřezové principy.